Hoppa till innehåll

Träffpunkt: Internationell samverkan

Foto: SOFF

Hur kan svenska företag tillsammans forma starkare erbjudanden för internationella samarbeten och ar?

Den 20 maj samlar SOFF företag, myndigheter och andra offentliga aktörer till Träffpunkt: Internationell samverkan. Det blir en kunskapsbyggande heldagskonferens om internationella samarbeten, export och statens roll i främjandet av svenska företags förmågor.

Den internationella försvarsmarknaden förändras. Kunder efterfrågar inte bara enskilda produkter, utan allt oftare sammanhållna lösningar som kombinerar teknik, , mjukvara, utbildning, underhåll och långsiktig leveransförmåga. För många företag innebär det att förmågan att hitta rätt partner blir lika viktig som den egna produkten.

Konferensen kombinerar gemensamma programpunkter med tematiska erbjudandeverkstäder. Där får medlemsföretag kort presentera:

  • vilket behov företaget bidrar till att lösa inom ett visst segment
  • vilken del företaget kan tillföra i ett större erbjudande
  • vilka kompletterande kompetenser och partner företaget söker
  • vilka utländska marknader företagen identifierat som särskilt intressanta

Upplägget liknar SOFFs klusterevent med skillnaden att det är fokus på utländska kunders upphandlingar samt särskilda marknader. Syftet är inte att skapa färdiga konsortier under konferensen. Syftet är att hjälpa företag att hitta andra företag med intresse för olika marknader inom specifika segment – och på detta sätt lägga grunden för fortsatta kontakter.

Erbjudandeverkstädernas tematiska spår (preliminära)

Systemintegration – Hur kan svenska företag kombinera er, ledningssystem, kommunikation, verkan, integration, utbildning och stöd till ett sammanhängande erbjudande?

Skydd mot – Hur bygger vi ett samlat skydd för exempelvis en flygbas, hamn, ledningsplats eller annan kritisk verksamhet? Spåret omfattar hela kedjan från upptäckt och klassificering till beslutsstöd, motmedel och systemintegration.

Autonoma system i störd miljö – Vilka tekniker och kompletterande lösningar krävs för att obemannade och autonoma system ska kunna lösa sina uppgifter när navigation, kommunikation och dataförbindelser är utsatta?

Sammanhållen sjukvårdskedja i fält – Hur kan företag inom medicinteknik, skadeomhändertagande, patienttransport, modulära vårdlösningar, digitala system, logistik, och utbildning tillsammans skapa en sammanhängande vårdkedja?

Personlig utrustning och den uppkopplade soldaten – Hur kan skydd, kläder, bärsystem, kommunikation, energi, navigation, sensorer och medicinsk utrustning kombineras till en modulär och sammanhängande lösning för den enskilda användaren?

, beslutsstöd och digitala plattformar – Hur kan företag inom AI, dataanalys, geoinformation, mjukvara, kommunikation och cybersäkerhet tillsammans utveckla säkra och användbara lösningar för plattformar, förband och operativa beslut?

Spåren är preliminära och kan justeras utifrån företagens intresse och de internationella behov som konferensen väljer att belysa.

Staten som partner

En internationell affär kan beröra flera delar av staten och flera former av stöd. Under konferensen medverkar offentliga aktörer för att beskriva sina uppdrag, sina verktyg och hur de kan stödja företag i olika delar av det internationella främjandet.

Programmet kommer bland annat att beröra:

  • internationella marknader och förändrade kundbehov
  • exportfrämjande och statligt engagemang
  • exportkontroll och andra förutsättningar för internationella affärer
  • finansiering och riskdelning
  • myndigheters, ambassaders och andra offentliga aktörers roller
  • hur större och mindre företag kan skapa konkurrenskraftiga erbjudanden tillsammans

Dagen avslutas med en politisk utblick över Sveriges roll som internationell partner, följd av mingel och fortsatta samtal.


Preliminärt program

Registrering och kaffe

Möjlighet att träffa andra deltagare och representanter för företag och offentliga aktörer.

Inledning: Sverige kan mer tillsammans

Varför internationella upphandlingar och samarbeten allt oftare kräver bredare erbjudanden, kompletterande kompetenser och ett nära samspel mellan företag och staten.

Den internationella försvarsmarknaden

En gemensam omvärldsbild av förändrade kundbehov, nya former för internationellt samarbete och vad utvecklingen innebär för svenska företag.

Från enskild produkt till sammanhållet erbjudande

Ett konkret exempel på hur företag med olika tekniker, produkter och tjänster kan bygga ett gemensamt internationellt erbjudande.

Erbjudandeverkstäder, omgång 1

Två parallella spår:

  • Systemintegration
  • AI, beslutsstöd och digitala plattformar

Företagen presenterar sina bidrag, vilka kompletterande förmågor de söker och vilket större behov erbjudandet ska möta.

Erbjudandeverkstäder, omgång 2

Två parallella spår:

  • Skydd mot drönare
  • Personlig utrustning och den uppkopplade soldaten

Lunch och mötesplatser

Möjlighet till fortsatta samtal samt möten med företag, myndigheter och andra aktörer som arbetar med internationellt främjande och export.

Erbjudandeverkstäder, omgång 3

Två parallella spår:

  • Autonoma system i störd miljö
  • Sammanhållen sjukvårdskedja i fält

Staten runt det internationella erbjudandet

Ett konkret samtal om statens olika roller och hur företag kan få stöd i olika skeden. Från marknadskunskap och internationella kontakter till , finansiering, statligt engagemang och långsiktiga relationer med partnerländer.

Gemensamma behov, möjligheter och hinder

En sammanfattning av erbjudandeverkstäderna (panelsamtal):

  • Var finns potential att kombinera erbjudanden?
  • Vilka hinder möter företagen?
  • Var behövs fortsatt arbete mellan företag eller tillsammans med staten?

Keynote: Sverige som internationell partner

En politisk utblick över Sveriges internationella samarbeten, företagens betydelse och statens roll i att stärka svenska erbjudanden på den internationella marknaden.

Avslutande samtal

Vilka slutsatser tar företag och offentliga aktörer med sig från dagen, och vilka frågor behöver drivas vidare?

Mingel och fortsatt matchning

Dagen avslutas med mingel och möjlighet att fortsätta samtalen inom och mellan de tematiska spåren.

Stockholm
20 maj 2027

Plats

I Stockholmsområdet - närmare plats meddelas anmälda deltagare. Endast fysiskt.

Tid

Start kl. 09.00-17.00 följt av mingel.
Registrering med kaffe från kl. 08.30.

Organisatör

Säkerhets- och försvarsföretagen

Kontaktperson
Robert Limmergård Secretary General +46 8-782 08 85 +46 70-283 56 90 robert.limmergard@soff.se

Relaterade evenemang