Hoppa till innehåll

Ny styrelse vald på föreningsstämma

Föreningsstämman har idag valt en ny styrelse att leda SOFF:s verksamhet under 2023. Styrelsen består av både nyvalda och omvalda ledamöter med viktiga kompetenser för att utveckla marknaden och representera våra medlemsföretag.

I dag genomförde Säkerhets- och försvarsföretagen sin föreningsstämma i Stockholm. En mycket viktig punkt på dagordningen var val av styrelse. Styrelsen är en viktig del av vår verksamhet och de både representerar våra medlemsföretag och leder föreningens verksamhet. Stämmans nyvalda ledamöter stärker vår förening med viktiga kompetenser som kan bidra till att utveckla marknaden och vår verksamhet.

Året 2022 innebar för branschen stora förändringar med Rysslands illegala krig mot Ukrna, Sveriges medlemsansökan till Nato samt intensifieringen av uppbyggnaden av et. Stämman, som samlade över hundra företag, blickade framåt och gästades av bland annat Sveriges Natoförhandlare Oscar Stenström, tidigare statsminister Carl Bildt samt USA:s ambassadör Erik Ramanathan.

Styrelsen i SOFF består idag av:

Lena Gillström, vd BAE Systems Bofors; Omval (ordföranden)

Klas Wåhlberg, vd Teknikföretagen; Omval

Marie Bengtsson, vd Advenica; Nyval

Tommy Gustafsson-Rask, vd BAE Systems Hägglunds; Omval

Stefan Oscarsson, affärsområdeschef GKN Aerospace Sweden; Omval

Jonas Hjelm, Head of Government Affairs Saab; Nyval

Björn Andersson, affärsutvecklingschef Nammo; Nyval

Jessica Öberg, vd Combitech; Nyval

Evelina Hedskog, vd MilDef Sverige; Nyval

Mikael Karlsson, vd MW Group; Nyval

Henrik Petersson, Head of Government Relations Saab; Omval

Fredrik Ekstrand, affärsområdeschef AFRY; Nyval

Relaterade nyheter