Hoppa till innehåll

Välbesökt när branschen samlades till föreningsstämma

I dag genomförde Säkerhets- och försvarsföretagen sin föreningsstämma i Stockholm. Över hälften av föreningens 220 medlemsföretag var representerade på den formella stämman som inleddes med strategidiskussioner på förmiddagen, följdes upp av seminarier och avslutades med en mingelmiddag.
SOFFs föreningsstämma blickar framåt
SOFFs föreningsstämma blickar framåt

En mycket viktig punkt på dagordningen var val av styrelse. Styrelsen är en viktig del av vår verksamhet och de både representerar våra medlemsföretag och leder föreningens verksamhet där styrelsen ger kansliet och medlemmarna tillgång till erfarenhet och kompetens. Stämmans nyvalda ledamöter stärker vår förening med viktiga kompetenser som kan bidra till att utveckla marknaden och vår verksamhet.

I samband med stämman genomfördes även ett seminarium med Teknikföretagen.

Styrelsen i SOFF består idag av:

Lena Gillström, vd BAE Systems Bofors; (ordföranden)

Pia Sandvik, vd Teknikföretagen

Marie Bengtsson, vd Advenica

Tommy Gustafsson-Rask, vd BAE Systems Hägglunds

Stefan Oscarsson, affärsområdeschef GKN Aerospace Sweden

Jonas Hjelm, chef offentliga affärer, Saab

Björn Andersson, affärsutvecklingschef Nammo

Jessica Öberg, vd Combitech

Evelina Hedskog, vd W5 Solutions

Mikael Karlsson, vd MW Group

Henrik Petersson, chef samhällsrelationer, Saab

Fredrik Ekstrand, affärsområdeschef AFRY

Kontaktperson
Robert Limmergård Generalsekreterare 08-782 08 85 070-283 56 90 robert.limmergard@soff.se

Relaterade nyheter

Relaterade evenemang