Hoppa till innehåll

Saab får order på siktes- och eldledningssystemet UTAAS

Saab har fått en order på siktes- och eldledningssystemet Universal Tank and Anti-rcraft System (UTAAS) för Stridsfordon 90 (CV90) från BAE Systems Hägglunds. Ordervärdet är cirka SEK 880 miljoner och ordern bokades i det första kvartalet 2025.

“UTAAS är ett mångsidigt siktes- och eldledningssystem för stridsvagnar och stridsfordon. Det ger användaren hög träffsannolikhet mot såväl markmål som helikoptrar och flygplan, en förmåga som det finns stor efterfrågan på bland försvarsmakter världen över”, säger Carl-Johan Bergholm, chef för Saabs affärsområde Surveillance.

För att möta en ökande efterfrågan har Saab har tillsammans med partners etablerat nya produktionslinjer av UTAAS i Europa.

UTAAS används för att bemöta hot både i luften och på marken och är modulärt uppbyggt med ett integrerat siktes- och eldledningssystem för CV90. 


Kontakt
Saabs presscenter
+46 (0)734 180 018
presscentre@saabgroup.com

Företagsnamn:
Saab AB
Adress:
Box 12062
Postnummer & Ort:
102 22 Stockholm
Webbplats:
www.saabgroup.com
Telefon:
+46 8 463 00 00
E-post:
info@saabgroup.com

Relaterade nyheter